Reakcja mózgu na feromony homoseksualnych mężczyzn
Savic I, Berglund H, Lindstrom P.
Department of Clinical Neuroscience, Karolinska University Hospital, 171 76 Stockholm, Sweden. ivanka.savic-berglund@neuro.ki.se
Abstrakt
Pochodna testosteronu 4,16-androstadien-3-one (AND) oraz steroidu estrogeno-pochodnego estra-1,3,5(10),16-tetraen-3-ol (EST) są związkami pretendującymi do miana ludzkich feromonów. AND można znaleźć głównie w męskim pocie, natomiast EST w największej ilości występuje w moczu kobiet.
W poprzednim badaniu pozytronowej tomografii emisyjnej odkryliśmy, że wąchanie AND oraz EST aktywowało regiony odpowiedzialne za dymorfizm płciowy przedniego jądra podwzgórza i aktywacja ta różniła się, w zależności od płci oraz związku.
W obecnym badaniu, wzorzec aktywacji indukowany przez AND oraz EST został porównany między homoseksualnymi mężczyznami, heteroseksualnymi mężczyznami oraz heteroseksualnymi kobietami. W przeciwieństwie do heteroseksualnych mężczyzn, u homoseksualnych mężczyzn następowała aktywacja podwzgórza w odpowiedzi na pobudzenie AND, tak jak w przypadku heteroseksualnych kobiet.
Maksymalny stopień aktywacji zaobserwowany został w przyśrodkowej okolicy przedwzrokowej, w przedniej części podwzgórza, która, nawiązując do badań nad zwierzętami, jest głęboko związana z zachowaniami seksualnymi (narząd uznawany jest za centralny ośrodek erekcji - dod.tłum.).
W przeciwieństwie do domniemanych feromonów, tradycyjne zapachy przetwarzane były podobnie we wszystkich trzech badanych grupach i angażowały wyłacznie węchomózgowie (jądro migdałowate, korę gruszkowatą i okołooczodołową). Uzyskane dane pokazują, że nasz mózg reaguje odmiennie na dwa podejrzewane feromony w porównaniu do tradycyjnych zapachów i ukazują związek między orientacją seksualną a procesami neuronalnymi podwzgórza.