Synchronizacja oraz tłumienie cyklu menstruacyjnego
Martha K. McClintock, Departament of Psychology, Harvard University, Cambridge, Massachusetts 02138
Abstrakt
Synchronizacja cykli menstruacyjych wśród kobiet mieszkających razem w akademiku studenckim sugeruje, że wzajemne oddziaływanie na siebie może mieć silny wpływ na długość cyklu menstruacyjnego. Badania nad wpływem feromonów na cykle myszy i innych gatunków ujawniły, że grupy społeczne wpływają na funkcjonowanie układu endokrynnego. Mimo że, niewiele przeprowadzono badań wśród ludzi, pośrednie obserwacje świadczą o tym, że wpływ grupy istotny jest w niektórych aspektach cyklu menstruacyjnego. Zsynchronizowanie cykli jest często obserwowane wśród matek, córek i sióstr mieszkających razem. Niezsynchronizowane cykle ulegają synchronizacji w ciągu 3 miesięcy mieszkania razem. Do badania przystąpiło 135 kobiet w wieku 17-22. Badanie ujawniło znaczący wzrost w synchronizacji wśród współlokatorek (P<=0,0007), wśród najbliższych przyjaciółek (P<=0,003) i wśród najbliższych przyjaciółek będących współlokatorkami (P<=0,0003). Zwiększenie synchronizacji wśród współlokatorek nie różniło się znacząco od wzrostu synchronizacji najbliższych przyjaciółek.
W badaniu drugim podzielono studentki na 15 grup najbliższych przyjaciółek (5<=N<=10). Zauważono znaczący spadek indywidualnych różnic w grupie (P<=0,001). Największy spadek odnotowano w ciągu pierwszych 4 miesięcy. 47% kobiet nie było świadomych dnia menstruacji swoich przyjaciółek. Wśród pozostałej części 48% kobiet było tylko częściowo świadomych. Możliwe, że co najmniej 1 feromon żeński wpływa na częstość cykli menstruacyjnych kobiet.
Dalej, podzielono kobiety na dwie grupy, pierwsza spotykała się z mężczyznami mniej niż trzy razy w ciągu tygodnia (N=42) i grupę kobiet, która spotykała się co najmniej trzy razy w tygodniu z mężczyznami. Kobiety, które widywały mężczyzn rzadziej, zauważyły znacząco dłuższe cykle menstruacyjne (P>=0,03) niż 28 dni. Wiek nie miał wpływu na długość cyklu.